Virtuální realita: svět za brýlemi

Virtuální věc, to je něco, co prostě neexistuje ve hmotném světě. Reálná věc v tomto světě existuje. Jak tedy může existovat virtuální realita? Vždyť to popírá dvě definice ze dvou! No dobře, existovat to skutečně může. Jde o to, že vidíme virtuální objekty v reálném světě. Ony tu tedy nejsou, ale my je vidíme, jako by tu byly a v ideálním případě nepoznáme rozdíl. (Pokračování textu…)

Celý článek

PSYCHOLOGIE V KOSTCE DÍL 2.

TEORIE ATRAKTIVITY – ZMĚNY OKOLNOSTÍ

V minulém dílu jsme rozebírali fyzickou atraktivitu, tedy jakým způsobem si vybíráme partnera pouze na základě vnějších atributů, vzhledu. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak se tyto podmínky mohou rapidně změnit, pokud nastanou jisté (kolikrát neočekávané) okolnosti, a nastíníme pár zajímavých sociologických úkazů, které se daly pozorovat v historii. (Pokračování textu…)

Celý článek

Otevři oči

Zasmála se. Protáhla se jako kočka a zpod halenky jí vykoukla zářivě bílá kůže. Ve svitu měsíce, jehož paprsky pronikaly skrze záclony, vypadala až přízračně. „To je neskutečný. Tři hodiny ráno a ty jsi furt vzhůru. Vaříš? Naposledy mi hodně chutnalo.“ Znovu se zasmála, ale její smích zněl zvláštně. Sípavě. Křečovitě. „No tak, zlato. Pojď za mnou.“ Natáhla k němu ruku. „Vyspíme se.“ Paže se zkroutila v křeči. „No tak ‐ večeře byla dobrá. Vypnul jsi sporák?“ Paže klesla zpět na matračku. Její oči potemněly. Tvář ztuhla a ona naposledy vydechla. „Já vím, že ne.“ (Pokračování textu…)

Celý článek

Je dějepis k něčemu?

Že chemii potřebujete třeba v medicíně, je samozřejmé. Většina inženýrských profesí (poměrně hodně dobře placených) se neobejde bez matematiky a fyziky. Ale co takový dějepis? Živit se jako historik láká opravdu jen nadšence a příslib vysokých příjmů to zrovna není. Sice z něj musíte odmaturovat, abyste se dostali na práva, ale potom ho už stejně nevyužijete. Bez dějepisu se dá pohodlně žít. (Pokračování textu…)

Celý článek

Islám – náboženství teroru?

Islám. Toto donedávna ne moc často používané slovo se nám v poslední době usadilo na rtech a ještě častěji se nám vpíjí ušima do hlavy. S muslimskou kulturou jsme ve styku už víc než tisíc let, ale zdá se, že se tyto vztahy prohlubují – a to bohužel ve světle teroristických útoků, zprávách o válečných zločinech na Blízkém východě a bezpočtem běženců před našimi prahy. (Pokračování textu…)

Celý článek

Hluboký nádech, dlouhý výdech. A znova.

Hluboký nádech, dlouhý výdech. A znova.

Snažím se uklidnit, zatímco si prohlížím své „soupeře“. Nikdo na sobě nedává nic znát. Ale za kamennými a sebevědomými výrazy jejich tváří se ukrývá pěkná dávka nervozity. Všichni přešlapujeme ve třídě a zvědavě jeden druhého okukujeme. Přece jenom, každý z nás by tomu druhému mohl být příští rok spolužákem. (Pokračování textu…)

Celý článek