Dějiny ovoce – broskve

Při  zakousnutí  do správně  dozrálé, sladké,  žluté  broskve  napadne  asi  jen málokoho se  zamyslet,  odkud  vlastně  pochází. A nemám na mysli letáček s informací o sadech někde v Argentině a přebalování v Británii, tento příběh je mnohem starší.

Začíná asi před čtyřmi tisíci let v Říši středu – v Číně. Tam byla broskvoň vždy považována za strom nesmrtelnosti a děti nosily náhrdelníky z pecek jako ochranný amulet. V podobné úctě chovali toto ovoce v nedalekém Japonsku – bájný hrdina Momotaro se údajně zrodil z broskve, plovoucí po řece. Několik druhů planých broskvoní dodnes roste v okolí Pekingu.

Za rozšíření tohoto ovoce za hranice Číny vděčíme donedávna nejdelší obchodní cestě všech dob a po dobu tisíce let v podstatě jediné spojnici východu se západem – hedvábné stezce. Spolu s hedvábím, vědomostmi a dalšími cennými komoditami dorazily broskve do Persie, dnešního Íránu. Ujaly se a dodnes patří mezi nejdůležitější ovoce této země.

Díky blízkým vztahům s Persií, byť ne vždy právě vřelým, poznali onu sladkou příchuť i Římané – a začali tomuto ovoci říkat „perská jablka“, mala persica (druhé slovo v různých přeměnách slouží k označení broskví dodnes ­ německé Pfirsich, francouzské pêche nebo třeba anglické peach). Prostřednictvím římského impéria se broskve rozšiřovaly dále po Evropě. Nejdříve do Francie, do Anglie se dostaly v 10. století, na Slovensko v 16. a u nás se začínají pěstovat až v 18. století.

I když by mohlo být tepleji, naše podnebí je tomu v Pekingu docela podobné a broskvím se u nás daří. A tak i vy můžete okusit ovoce ze stromu nesmrtelnosti s vědomím, jaký kus dějin se za ním skrývá.

Martin Zatloukal, 5. A8

[email protected]

Obrázky:

[obr.1] Heiße Schokolade Pfirsich [online].  [cit.  15.5.2016]. Dostupný na WWW:  http://www.baloa.de/menuitem/baloa­pfirsich/

Reference:

[1]  Broskve,  plody  nesmrtelných.  Mlsáníčko.cz  [online].  [cit.  2016­05­15].  Dostupné  z:  http://www.mlsanicko.cz/broskve­plody­nesmrtelnych/

[3]  Broskev.  Referáty­seminárky.cz  [online].  2008  [cit.  2016­05­15].  Dostupné  z:  http://referatyseminarky.cz/broskev/

Napsat komentář