Jak na to: Vyhrát válku bez války

Sbíhají se vám sliny při pohledu na cizí území, ale nechcete riskovat krvavou řež? Není problém. V následujících několika bodech najdete jednoduchý návod na obsazení cizí země bez jediného většího ozbrojeného střetu.

  1. Vyberte si cíl, cizí zemi, již chcete obsadit. Podle situace se rozhodněte, zda z ní uděláte pouze satelitní stát, který poslechne na slovo, nebo ji připojíte ke svému území.
  2. Podplaťte pár politiků, financujte opozici současné vlády a infiltrujte média. Přesvědčte voliče, že vláda jedná proti nim, že je uplacená cizím státem a hájí jeho zájmy před vlastními. Očerněte představitele státu. Přesvědčte lid, že se s tím musí něco udělat. Akci zjednoduší ekonomické tahy vaší země, kterými přivodíte cíli ekonomickou krizi. Z té obviňte místní vládu.
  3. V některém z větších měst dané země, nejlépe hlavním, několika provokatéry ve vašich službách začněte demonstraci. Naštvané obyvatelstvo se díky vaší předchozí propagandě rádo připojí. Jakmile se bezpečnostní složky pokusí uklidnit situaci, někdo z vašich speciálních jednotek začne střílet do davu a začne krveprolití. Ze střelby obviníte vládu a místní policii, čímž státní organizace cíle ztrácí důvěru lidu. Vše je nutno propagovat v podplacených médiích.
  4. Zastrašte nebo odstraňte co nejvíce úředníků a členů vedení armády.
  5. Začněte revoluci. Zastrašte všechny její odpůrce. Médii a provokatéry vybízejte rozezlené obyvatelstvo k akci a útokům na policejní stanice a jiné objekty tohoto rázu. Povstalce můžete vyzbrojit kvalitnějšími zbraněmi. Důležitější akce jako obsazování vojenských základen by měli vést vaši vojáci, předstírající, že patří k lidu. Tak zničte všechny důležité body obrany cíle.
  6. Veřejně vyjádřete podporu vašeho státu těm, kteří bojují „za dobrou věc“. Pokud vás cíl nebo zahraniční mocnosti nařknou z viny na podněcování nepokojů, vyzbrojování povstalců či dokonce účasti vašich vojsk, jednoduše to popřete. Onu cizí mocnost nazvěte nepřítelem lidu, který se snaží vrátit staré pořádky, které vedly zemi do zkázy. Na pomoc přispěchat nemůže, to by byl „nevyprovokovaný akt agrese“.
  7. Pomocí speciálních jednotek zničte poslední odpor. Zajistěte „svobodné“ referendum pod dozorem vašich vojsk tak, aby každý poznal, která volba je „ta správná“. Výsledky můžete poupravit.
  8. Země je vaše. Režim v ní nastolíte podle libosti. Doporučujeme udržovat obecný strach zajišťující pořádek. Jakékoliv protesty tvrdě potlačit.

Děsivé, že? Toto je jedna z variant „hybridní“ neboli „nelineární“ války, kterou v roce 2013 popsal pro magazín Vojensko-průmyslový kurýr (Военно-промышленный курьер) ruský armádní generál Valerij Gerasimov. Autor uvádí jako příklad akce USA na Blízkém východě a nabádá Rusko, aby v tomto ohledu nezaspalo. Dění na východní Ukrajině a Krymu ukazují, že jeho přání bylo vyslyšeno. Bylo by ale naivní a předpojaté obviňovat z hybridních válek pouze Rusy, dopouští se jich snad všechny velmoci, otázkou je spíše s jakým cílem.
Základní myšlenkou této koncepce je nejasná hranice mezi válkou a mírem. Díky našemu systému pro zachování míru se dnes stalo prakticky nemožným vyhlásit někomu válku, protože by vás okamžitě napadl zbytek světa. Hybridní válku nikdo nevyhlásí. Její vedení můžete popírat. Ve dvacátém prvním století totiž máme díky globalizaci mnohem silnější zbraně než kdykoliv předtím. Z těchto zbraní se nestřílí. Tyto zbraně mají téměř neomezený dosah. Jsou to informace. A dezinformace. Díky internetu, televizi, mobilům a bezpočtu dalších vymožeností máme jednoduchý přístup ke spoustě vědomostí. Neuvěřitelnému množství zdrojů. A rozdíl mezi pravdou a lží je už sotva rozeznatelný. Běžní řadoví vojáci jsou většinou nahrazeni civilisty
a armáda se soustředí především na speciální jednotky.
Jak poznáme, že jsme v hybridní válce? Nepoznáme. Může tak někdo válčit i proti nám? Samozřejmě. Vede někdo takovou válku proti nám právě v tento moment? To je špatná otázka. Raději se ptejte, ve které fázi hybridní války jsme.

Martin Zatloukal, 5. A8

Napsat komentář