Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

Mnoho lidí vystuduje školu…
Mnoho lidí získá titul…
Ale někteří dosáhnou ještě výše.
Na světově uznávaný diplom o tom,
že jsi mimořádnou osobností:
Mezinárodní cenu vévody z Edinbourghu
A můžeš ji mít i ty.
Chodíš do kroužků? Sportuješ?
Tak proč toho nevyužít?
Naučíš se nové dovednosti, potkáš zajímavé vrstevníky.
A třeba pojedeš do světa na dobrodružnou expedici!
A staneš se mimořádnou osobností!
www.pomozmedetem.cz

 

Chcete se něčemu fakt věnovat a nesedět jen na zadku a flákat se? Chcete něco dokázat a být aktivní? Chcete jít za svým cílem? Tak přesně pro vás je tu program DofE, celým názvem The Duke of Edinburgh’s Award, česky Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Tento projekt se snaží mladé lidi podpořit v jejich činnostech, ve kterých jsou talentovaní nebo je prostě baví. Projekt se zaměřuje na lidi ve věku od 14 do 24 let a dělí se na úrovně podle délky setrvání účastníka. Nejnižší, bronzová úroveň je pouze na 6 měsíců, naopak ta zlatá a nejvyšší je na celých 18 měsíců.

Celá akce probíhá tak, že po registraci a veškerém papírování si účastnící vyberou činnosti, ve kterých se budou celou dobu trvání povinně zdokonalovat. Pak si vyberou i dobrovolnickou činnost, kterou budou vykonávat alespoň hodinu týdně. Všechen tento postup se zaznamenává do jejich bločku, který se na konci odevzdá. Na konci čeká účastníky zlatá tečka, pobyt na expedici v přírodě. Délka pobytu je závislá na úrovni programu (2, 3 a 4 dny). Pak jsou všichni členové, jež program dokončili, slavnostně oceněni a dostávají potvrzení o účasti, potvrzení, které dokazuje jejich schopnost jít si za svým cílem. A to i velmi dlouhou dobu.Doklad o zvládnutí programu DofE pootevírá dveře na britské univerzity nebo do vysněného zaměstnání u moderních globálních firem. Jednoduše dokládá, že jeho držitel je mimořádnou a všestrannou osobností.

Kde se tento projekt vzal? Jak už název napovídá, přišel z Anglie. V roce 1956 jej založili manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu, společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Everestu lordem Huntem. V České republice není centrála nikde jinde než v Praze, národní centrála uděluje licence lokálním centrům (těch je asi 100), která pomáhají účastníkům s registračními povinnostmi, s výběrem oboru a přípravou expedice. Nakonec potvrdí, že účastník splnil svůj cíl a může být oceněn.

V Olomouci DofE provozuje Nadační fond Pomozme dětem žít lépe. Tento fond vznikl v roce 2009, jeho hlavním cílem je kromě tohoto projektu výběr finanční pomoci pro postižené děti, ale i neziskové organizace. Máme­li vybrat někoho, kdo tímto projektem prošel a udělal něco velkého, volba padne na Markétu Marvanovou. Tato Ultra bikerka v rámci projektu DofE zdolala Great Divide Race, extrémní závod na kolech dlouhý 4418 km, za 21 dní, 9 hodin a 10 minut.

Chceš se projektu zůšastnit nebo máš jakékoliv jiné otázky? Obrať se na nás na S­Tisk.cz webu, nebo napiš přímo místnímu centru na adresu [email protected]. Všude ti rádi odpoví :).

Šimon Čecháček, 5. A8

Reference:

[1] Nadační fond Pomozme dětem žít lépe: Dofe [online]. Olomouc, 2016 [cit. 2016­04­05]. Dostupné  z: http://www.pomozmedetem.cz/#!blank­1/mo8t7 [2] Mezinárodní cena vévody z Edinburghu [online]. 2016 [cit. 2016­04­05]. Dostupné z:  http://www.dofe.cz

Napsat komentář