Quo vadis, baterie?

EcocheeseMožná jste postřehli, že dole při vstupu do hlavní budovy bývá taková zelená krabice na použité baterie. A možná se i ptáte, proč je důležité speciálně nakládat s použitými bateriemi? Jak mohou být, jestli vůbec, nebezpečné pro životní prostředí? A jaká je další cesta – jak těch vypotřebovaných baterií, tak i budoucích typů nových baterií, které možná jako ovoce vědy přijdou? Zeptejme se tedy: Kam kráčíš, baterie?

Trocha čísel

Baterie se v České republice třídí zatím po dobu dvanácti let. Například v roce 2014 bylo vytříděno 32 % baterií dodaných na český trh. Za první polovinu tohoto roku Češi odevzdali k recyklaci 621 tun baterií a akumulátorů, což je o 25 % více než za stejné období v minulém roce. Nicméně od 1. ledna 2016 má dojít ke zpřísnění evropských limitů a každá země EU bude muset vytřídit alespoň 45 % použitých baterií. Stojí před námi tedy ještě kus cesty, abychom požadavkům vyhověli, ba lépe je daleko předčili, a proto se poslední dobou klade na osvětu recyklace baterií velký důraz. Dle uvedených údajů se tyto snahy rozhodně zúročují – v tomto roce došlo ke zlepšení ve všech krajích. Nejlépe jsou na tom Pražané, následuje kraj Středočeský, a pak Jihomoravský. Olomoucký kraj stojí na sedmé příčce, což je uprostřed. A kde se nejvíce použitých baterií a akumulátorů v první polovině roku vybralo? Největší podíl (37 %) měly specializované firmy, které s bateriemi nějakým způsobem pracují nebo je využívají ve svých službách. Velkou roli sehrály také obchody, kde se vybralo 26 % z odevzdaných baterií a akumulátorů. Za příklad si však vezměme Švýcarsko, kde lidé vytřídí přes 70 % baterií dodaných na trh [1].

K čemu tolik řečí?

Ptáte se, proč bychom měli baterie vůbec třídit? Máme pro vás jednoduchou odpověď, která působí dostatečně přesvědčivě. Je to především kvůli těžkým kovům, které jsou v nich obsaženy, čímž se baterie významně podílejí na znečistění životního prostředí. Z celkového množství těžkých kovů nacházejících se v komunálním odpadu jsou baterie zodpovědné za 88 % rtuti, 67 % niklu a 85 % kadmia. Vytříděné baterie nejen že zdaleka tolik neznečistí přírodu, ale navíc i slouží jako zdroj recyklovaných kovů pro průmysl: z jedné tuny baterií získáme 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi [2;3].

Den 9. září se na popud EU organizace Eucobat stal Evropským dnem recyklace baterií a letos jsme ho slavili vůbec poprvé. Právě tento den se roku 1737 narodil Luigi Galvani – italský lékař, anatom a fyzik, který zkoumal „živočišnou elektřinu“. Takže 9. září si připomínáme zároveň tuto osobnost, která stála při zrodu dnešní elektrofyziologie [4].

Dejte ruku k dílu

Podílejte se na recyklaci baterií, a tím především i ochraně přírody. Můžete si nechat zdarma zaslat domů hezkou krabičku na použité baterie s příhodným názvem ECOCHEESE, která vám k tomu pomůže!

 

Tomáš Heger, 4. B

Reference:

[1] ECOBAT. Tisková zpráva: Více než 600 tun vybitých baterií odevzdali Češi k recyklaci v první polovině letošního roku. Praha, 2015 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: http://www.ecobat.cz/cz/akce/?item=147.

[2] Zajímavosti: Proč třídit. ECOCHEESE [online]. 2015 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: http://www.ecocheese.cz/zajimavosti

[3] Zajímavosti: Víte, že… ECOCHEESE [online]. 2015 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: http://www.ecocheese.cz/vite-ze

[4] Na narozeniny Luigi Galvaniho byl vyhlášen Evropský den recyklace baterií. ECOBAT [online]. 2015 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: http://www.ecobat.cz/cz/akce/?item=151

[obr.] Vybité baterie – kam s nimi? Město Pohořelice [online]. 2012–2015 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: http://www.pohorelice.cz/vybite-baterie–kam-s-nimi

Napsat komentář