Tam dole je hodně místa

aneb Exkurze do nano-světa

Fulleren C60 – jedna z alotropických modifikací uhlíku o rozměru 0,7 nm [1]
Fulleren C60 – jedna z alotropických modifikací uhlíku o rozměru 0,7 nm [1]

Máme pro vás výjimečnou nabídku – navštivte s námi svět nano-rozměrů. Bohužel se nejedná o plavbu lidským tělem na speciální lodi, jako můžeme vidět ve filmu Fantastická cesta, nýbrž o jedinečnou možnost poznat bizarní kvantové jevy a mnoho úžasných materiálů, takže o nic méně zajímavé! Připravili jsme pro nadšené studenty 🙂 ve spolupráci s Regionálním centrem pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) den věnovaný nanotechnologiím, kdy se během dopoledne dozvíte mnohem více z této dynamicky se rozvíjející oblasti plné nových objevů a úžasných aplikací.

Nebude to ale úplně zadarmo. Na tuto exkurzi se dostanou pouze vybraní studenti, kteří mají o tuto oblast vědy zájem, protože jinak se nám tam “nacpou” nejspíš  všichni – známe svoje lidi. Takže! Vaším úkolem bude napsat esej na téma NANOTECHNOLOGIE. Konkrétní předmět eseje je už věcí vaší volby. Vaše výtvory nám zasílejte do pátku 30. 10. na náš redakční mail [email protected], abychom si je stihli všechny dobře pročíst. Pokud bude velký zájem, na exkurzi vybereme autory nejlepších esejí a pro zbytek snaživců se pokusíme s RCPTM vyjednat další exkurzi s pozdějším termínem. Vybrané účastníky kontaktujeme a poté se v pondělí  9. 11. sejdeme ráno v 8 hodin v nové učebně chemie D321, kde si společně povíme několik informací o tom, co to jsou nanotechnologie a co nám umožňují, následně vyrazíme na exkurzi do RCPTM, které se nachází ve Vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého v Holici.

Pište a posílejte! Těšíme se na vaše originální pohledy tam dolů, kde je hodně místa – jak řekl Richard Feynman. V roce 1959 tento významný americký teoretický fyzik pronesl přednášku s názvem „There’s Plenty of Room at the Bottom“ na každoročním zasedání American Physical Society na půdě Kalifornského technického institutu (Caltech). Název tohoto příspěvku se pak volně překládá jako „Tam dole je hodně místa“. Nahlédněte tedy s námi do světa nečekaných možností.

SHRNUTÍ

Akce:

Den věnovaný nanotechnologiím (exkurze do RCPTM)

Podmínka účasti:

Esej na téma nanotechnologie, elektronická podoba + přidejte kontakt na sebe (jméno, třída a email), termín odevzdání pátek 30. 10. (posílejte na email [email protected])

Termín akce:

Pondělí 9. 11. dopoledne (setkání 1. hodinu v učebně chemie D321)

 

Reference:

[1] Nanotechnology is yet another buzzworthy topic for 2015. Custom Rolls – Evolving Webs [online]. 2015 [cit. 2015-10-02]. Dostupné z: http://crewinc.net/what-is-nanotechnology/

Napsat komentář